Beszámolók

Húsvéti üzenet

Húsvétkor hitünk legnagyobb titkát, Urunknak, Jézus Krisztusnak a feltámadását ünnepeljük.
Nem más ez, mint az Isten diadala, az életnek a halál fölött aratott győzelme. Húsvét ünnepe a beteljesülés felé mutató üzenetet hordoz magában, mert mindannyiunk végső célja a
Megváltóval való találkozás. Ennek a találkozásnak az előképe évről – évre a keresztény húsvét. A nagy húsvétra, a feltámadásra, az örök életre mindannyian meg vagyunk hívva. Ez a mi életünk igazi célja, örömünknek és reményünknek oka: a Megváltó feltámadt, és bennünket is fel fog támasztani.

„A feltámadás fénye húsvétvasárnaptól kezdve biztató ragyogással sugározza be az egész emberi történelmet. Érdemes élni, mert Isten, Jézus érdemeiért feltámaszt, és örökéletűvé tesz bennünket. Ez a hit vigasztal minket és erősíti reményünket, hogy egykor majd megdicsőült testben Krisztus jobbján állhatunk.” – olvassuk az egyik római katolikus szertartáskönyvben. Az üdvösségre, vagyis az örök életre minden ember meghívást kapott. Ez még akkor is igaz, ha nem minden esetben tudatosul bennünk, hogy az evilági teendők mellett természetfeletti küldetésünk is van: Isten megismerése. Őt a teremtett világ számtalan szépségéből kiolvashatjuk. Így például a természetből, a zenéből, a tudományok varázslatos világából, a szépművészeti alkotások segítségével, vagy éppen saját magunk és a másik ember létezésének miértjéből. Ezt már Immanuel Kant is sejtette, amikor a Gyakorlati ész kritikája című művében ezt írta: „Két dolog tölt el tisztelettel és csodálattal: a csillagos ég felettem és az erkölcsi törvény bennem.” Habár a modern kozmológia napjainkban divatos megfogalmazása szerint: „a csillagok poraiból születtünk”, hiszünk benne – vagy legalább reméljük – hogy a csillagok mögött is áll valaki. Ugyanaz a Teremtő, aki az ember lelkébe erkölcsi törvényt oltott, és életének természetfeletti küldetést adott. Mindez a feltámadás fényének biztató ragyogásában, azaz a húsvéti örömhír üzenetében nyer értelmet.

A nagyhét és húsvét az egyházi év szíve, középpontja. A húsvéti misztérium a szó legszorosabb értelmében a keresztény élet forrása, hitünk legbelső magja. Jézus húsvétja Virágvasárnap kezdődött és a kereszten teljesedett be. Igyekezzünk magunkat minél jobban átadni az ünneplésnek, elmélyedni húsvét titkában, imádsággal, olvasmányainkkal és részt venni lehetőleg valamennyi szertartáson.

Testvéri örömmel egymás felé kinyílva, „kitágult lélekkel” ünnepeljük a Húsvétot: „Ha
Krisztussal feltámadtatok, keressétek ami odafönt van.” /Kol 3,1/

A Kedves Testvéreknek áldott húsvétot kívánva, tisztelettel:

Berkes Péter, plébános