Beszámolók

JÁRMŰÁLDÁS SZENT KRISTÓF ÜNNEPÉN

Szent Kristófnak, az utazók védőszentjének ünnepén – 2016. július 24-én, vasárnap – járműáldásra került sor az Alsóörsi és Szentkirályszabadjai Római Katolikus Plébániákon.

Szent István és Boldog Gizella egyházközségeinek hívei szép számban és katonás rendben parkoltak le járműveikkel a szentkirályszabadjai templomkertben, illetve az alsóörsi Endrődi Sándor utcán. A munkára használt terepjárótól a családi egyterűn keresztül az egészen kicsiny gyermek-kerékpárig valamennyi jármű áldásban részesült.

Örömteli tapasztalat, hogy a kedves hívek fontosnak tartják a járműáldás szentelményét! Többen is beszámoltak arról, hogy utazás közben megtapasztalták Szent Kristófnak a közbenjárását, s hogy egy-egy veszélyes közlekedési helyzet kivédésében az őrangyalok miként nyújtottak égi segítséget.

A járműáldás szentelménye akkor tud igazán hatékonyan működni, ha a sofőr a felelősségteljes hozzáállás mellett utazás előtt egy fohásszal megkérleli Szent Kristófot, az utazók védőszentjét, és azt a Szent Őrangyalt, akit a Jóisten mellénk rendelt, hogy egy életen át oltalmazzon bennünket.

Szent Kristóf legendája:

A hagyomány szerint Szent Kristóf a 3. század derekán Szamóban (Lükia) adta életét Krisztusért. Az úton járók patrónusáról, akinek képét ma is sok autós és motoros magával hordja, a Legenda Aurea szerzője rajzolta a legszínesebb képet:
Az óriás Kristófot az a vágy fűtötte, hogy szolgálatait a leghatalmasabb úrnak ajánlja fel. Amikor Krisztust kereste, egy remete azt a tanácsot adta neki, hogy ha Krisztussal akar találkozni, keresztelkedjék meg, és legyen a felebarátai szolgálatára. Kristóf megfogadta a Volt ott egy hatalmas folyó, melyen a zarándokok mindig csak nagy félelemmel tudtak átkelni. A remete azt ajánlotta Kristófnak, hogy hatalmas erejét itt állítsa az emberek szolgálatába, azaz ha a folyóhoz érkezik valaki és fél a víz sodrától, segítsen az átkelésben. Kristóf megfogadta a tanácsot. Készített magának egy kunyhót a folyó partján, abban élt, s egy nagy botra támaszkodva sorra átvitte a folyón az utasokat.

Egy éjjel úgy hallotta, mintha a nevén szólították volna. Egy szegényes külsejű gyermek állt kunyhója előtt, és a segítségét kérte. Kristóf szívesen teljesítette kérését, már csak azért is, mert a kicsi könnyű tehernek ígérkezett hatalmas vállai számára. Amint azonban a folyó közepe felé tartott, a teher mind nehezebb lett, mintha ólmot cipelt volna. Csaknem a víz alá merült a súlya alatt, s minden erejét össze kellett szednie, hogy átérjen a túlsó partra. Ott azután a kisfiú elmagyarázta Kristófnak a keresztség misztériumát, és azt mondta: „Ami a válladat nyomta, több volt, mint az egész világ. A Teremtőd volt az, akit áthoztál, én ugyanis az a Krisztus vagyok, aki a leghatalmasabb és akinek szolgálni akartál.” És az isteni Gyermek jutalmul megajándékozta őt a vértanúság koszorújával. Kristóf ezután fáradhatatlanul térítette az embereket Szamóban. Jó szolgálatot tett neki a botja, amely a földbe szúrva menten kizöldült. Nemcsak azok a katonák tértek meg szavára és csodáira, akiket az elfogatására küldtek, hanem az a két szolgálólány is bátran vállalta a vértanúhalált, akiknek a börtönben el kellett volna őt csábítani. Miután Kristófnak sem a máglya tüze, sem az izzó sisak nem ártott, kirendeltek négyszáz katonát, hogy nyilakkal célba vegyék, de a nyilak egy kivételével megálltak a levegőben. Az az egy a bíró szemébe repült. Végül lefejezték Kristófot, de még a vérében is erő volt: meggyógyult tőle a bíró szeme.

A gépkocsivezető imádsága:

Istenem, a Te kezedben nyugszik minden ember sorsa.

Te vezeted lépéseiket, és vigyázol útjaikra.

Minket is látsz, amikor kocsink kormányánál ülünk.

Ezért bizalommal fordulok Hozzád:

add, hogy biztos kézzel, körültekintő figyelemmel,

kiegyensúlyozott lélekkel vezessünk, és minden balesetet elkerüljünk.

Adj szívünkbe mély felelősségérzetet felebarátaink élete és testi épsége iránt!

Kerüljünk minden féktelenséget és meggondolatlanságot a vezetésben!

Tartsd távol tőlünk a hirtelen előadódó veszélyes helyzeteket,

és add, hogy a kritikus pillanatban is megőrizzük nyugalmunkat!

Szent Kristóf, autósok és motorosok védőszentje, óvj, vezess minket, segíts minket! Ámen.

Imádság a Szent Őrangyalhoz:

Őrző Angyalom, kit Isten rendelt oltalmazómul,

köszönöm, hogy mindig és most is velem vagy.

Add, hogy minden időben és helyzetben

tudatosíthassam segítő jelenlétedet,

és belőle erőt meríthessek.

Őrizzed lépteimet,

védelmezd testemet és lelkemet,

hogy szívemmel és elmémmel,

imáimmal és cselekedeteimmel