Beszámolók

Nagyheti üzenet

Kedves Testvérek!

A nagyböjti idő során hitünk legnagyobb titkának, Jézus Krisztus feltámadásának megünneplésére – húsvétra – készülünk. Nem más ez, mint Isten diadala, az életnek a halál fölött aratott győzelme.
De vajon mit jelent a húsvét a keresztényeknek? Szent János evangéliumából kiderül, hogy Jézust a szombat előtti napon feszítették meg, és ugyan ennek a szombatnak a másnapján támadt fel. Távoli elődeink, az őskeresztények, éppen ezért már a kezdetektől fogva ezen a napon jöttek össze a kenyértörésre. Ezt a napot pedig az Úr napjának nevezték el, mivel az Krisztus feltámadására emlékeztet.

Állíthatjuk, hogy minden vasárnap egy kicsit húsvét van. Hiszen már az első keresztények is ezért találkoztak egymással hétről – hétre: hogy emlékezzenek Jézus Krisztus feltámadására, arra, hogy az élet legyőzte a halált. Mi ezért vasárnapról vasárnapra, és évről – évre megemlékezünk a feltámadásról. Ez az, ami számunkra a legfontosabb, ami megpecsételi hitünket, és bizonyítja, hogy jó úton járunk, mert az örök élet és a feltámadás reménye vezet bennünket. Húsvét közelgő ünnepe egyúttal a beteljesülés felé mutató üzenetet hordoz magában, mert mindannyiunk végső célja a Megváltóval való találkozás. Erre a nagy találkozásra, és az örök életre vagyunk meghívva mindannyian.

Való igaz, hogy hitünk egyik legnagyobb próbája a feltámadás titka. A keresztény ember azonban a kételkedés helyett Szent Pál apostol Korintusiakhoz írt első levelének szavaiba helyezi bizalmát: „Ha Krisztus nem támadt fel, akkor semmit sem ér a hitetek…de Krisztus feltámadt a halálból elsőként a halottak közül.” (1Kor 15,17.20) Feltámadása után pedig megjelent Mária Magdolnának, az apostoloknak, az emmauszi tanítványoknak, Szent Péternek Tibériás tavánál és Szent Pálnak a damaszkuszi úton.

Az evangéliumok elbeszéléséből az is kiderül, hogy a feltámadás hírét Mária Magdolna vitte el Péter és János apostoloknak, akik a hír hallatára futásnak erednek, hogy felkeressék Jézus sírboltját, de azt üresen találják. János apostolról a következőket olvassuk az evangéliumban: „belépett az üres sírboltba és hitt.” Nem azt kérdezte, hogy „Ki lopta el a Jézus holttestét?”, vagy hogy: „Hova vitték az Urat?”, hanem: „belépett az üres sírboltba és hitt.”

Nemcsak húsvét titkának, hanem egész életünknek a kulcsa a Mindenható Istenben való gyermeki bizalom. Húsvét ünnepének közeledtével kívánom településünk valamennyi lakójának, hogy a feltámadás örömhíre Szent János apostol nagylelkű hitén keresztül adjon mindannyiunknak reményt, hozzon derűt az életünkbe, és legyen a mi boldogságunk kimeríthetetlen forrása!

Áldott nagyhetet és szép húsvétot kívánva, tisztelettel:

Berkes Péter

plébános